עגלת קניות

חינוך בביצת הפתעה

0 out of 5 based on 0 customer ratings
0 review(s) Add Your Review
זמינות במלאי

70.00

כריכה קשה / 144

הוצאת באופן טבעי, 2004 (מהדורה שנייה ומתוקנת)

כמות:
קטגוריה:

על הספר:

אסופה של קטעים קצרים, בהשראת צעצועי "ביצת הפתעה", המציגים סוגיות שונות בתחום החינוך ומאירים אותן באור לא שגרתי. אט אט מעבר לקטעים השונים מוצגת גישה חינוכית כוללת הרחוקה באופן רדיקלי מכל מה שמוכר בחינוך המודרני, ויחד עם זאת מהווה אלטרנטיבה בעלת עוצמה לחינוך במובנו העמוק.

וכך זה מתחיל:

" אני מקנא באותה חרות שיש ליוצרים בכלא ביצת ההפתעה.

אפשר היה לחשוב, שהצורך להצטמצם למשחק שיהיה קטן מספיק כדי להכניסו למיכל של ביצת הפתעה יגביל מאוד את מספר הפריטים שניתן לייצר, ויאלץ את היוצרים לחזור על עצמם באופן בנאלי.

תחת זאת קורה דבר מפתיע והפוך: דווקא מגבלות אלה במסגרת יוצרות פרצי יצירה, החורגים מעבר לכל מה שאנו מכירים בתחום הצעצועים המזעריים. פרחים מתפרקים, צבים נעים, בובות שיווי משקל, יצורים מוזרים, נופים תלת ממדיים, דרקונים נושכים, פחים רוקדים, ליצנים עומדים על הראש, רכבות זעירות… דומה שהצורך להצטמצם, במקום להנמיך את רוח האדם מעמיד בפניה אתגר אשר בתוכו היא יכולה לבוא לידי ביטוי כפי שאינה באה לביטוי במרחבים פתוחים יותר.

אני מדמיין, שבנוסף למגבלה הפורייה נמצאת המילה "הפתעה" ברקע. באופן כלשהו זוכרים היוצרים, שכל מיכל קטן כזה עתיד להיפתח על ידי ילד, שכולו להוט לגלות את ההפתעה – הם רוצים באמת להפתיע. הם מתענגים מראש על שיצליחו לגרום לו לפלוט "הא!" מתלהב. אותו ברק עיניים תמים שלו חודר אל תוך עבודתם, וכך, אף על פי שזהו מוצר מסחרי, וככל מוצר אחר הוא נשלט על ידי כוחות השוק, נדמה לי שבכל זאת הצליח להסתנן לכאן משהו אחר, רענן, הפורץ את השיקולים הכלכליים…"

Share

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה “חינוך בביצת הפתעה”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טוען...